24
Feb
10

Traktor Kontrol X1

Gear Talk postituses mainis Mark Slavin, et peatselt saab ta Native Instrumentsi uue Traktor Kontrol X1 kätte ja teeb sellele põhjaliku testi ning jagab seda meie kõigiga. Hea DJ sõna on väärt rohkem kui 100 ajakirjaarvustust. Boonuseks Slavinilt väike demomiks ka, kust kahe kõrvaga kuulda, milleks uus tööriist hea on.

Native Instruments Traktol Kontrol X1

Mark Slavin

Kuna Native Instrumentsi enda saidil oli X1 vahepeal otsa saanud (samuti nagu thomann.de-s, mis on üks põhilisi poode muusikaalase gear’i ostmiseks), pidin kasutama eBay teenuseid, ja leidsin ühe UK kaupluse (nende saiti ei leidnud google üles), kus mainitud isendit veel veebruari algul leidus.

Ta näeb välja, nagu oleks üks tõsiseltvõetav relv, mis mõeldud lavadele – kõik nupud on väga hea kvaliteediga, efektide keeratavatel nuppudel on kerge “click” 0 peal. Nupud paiknevad teineteisest piisaval kaugusel ja on hõlpsasti kättesaadavad. Sain ta kätte siis, kui mul oli Windows XP Home veel viimaseid päevi, ja kuna ma olen pikemat aega olnud Traktor DJ Studio 3 kasutaja, siis ei osanud esmapilgul täiesti elementaarset asja taibata, nimelt, et selles versioonis saab X1-te kasutada ainult MIDI mode’is. Loogiline ka samas, sest DJ Studio ilmumise aegu ei olnud veel päris sellist aparaati kellelgi mõtteski. Uues Traktoris (proovisin Pro’d ja LE’d) aga on nö “native” X1 moodul, mis tähendab siis sisuliselt seda, et Traktorit juhitakse otse, mitte MIDI signaalide kaudu – kui ma õigesti aru sain. Juba installatsiooni käigus on võimalik valida eraldi, kas arvuti küljes on ka mõni NI seade. Kui kellelgi (nagu minul, Novationi Nocturn on mäpitud millekski puldilaadseks) on aga soovi X1 kõrval mõnd teist kontrollerit korraga kasutada, peaks Traktorist olema ikkagi Pro-versioon.

X1 draiverid hakkasid täiesti probleemivabalt tööle Windows 7 all, ja kui kontroller USB kaudu arvuti taha ühendada, näeb kõigepealt muhedat lühikest “valgusefekti”, kus üle kõikide nuppude (mis on tagant valgustatud) käib “laine”. Traktor LE’ga proovisin kõigepealt “süsteemile pihta saada”, ja rõõm oli tunda, et kõik funktsioonid, mis ma esimese hoobiga leidsin mitte ülemäära paksu manuali vahel, töötasid täpselt nii, nagu vaja. LE versiooni puhul lõi aga välja minu jaoks oluline detail, ehk siis saab kasutada ainult ühte kontrollerit, mis on mäpitav – sestap liikusin edasi Pro peale. Versioonist olenemata koosnevad X1 seaded Preferences all tervelt kahest skaalast, kus saab määrata, kui kõvasti nupud helendavad 🙂

Kõige ülemine osa on mõeldud efektide jaoks, koosneb kahest plokist (FX1 ja FX2 vaikimisi), igaühel neli nuppu ja neli keeratavat nuppu. Pro’d kasutades selgus, et kui LE’s on mõlemad plokid järjestikulised ehk nii igal kanalil üks vajutatav ja üks krutitav nupp per efekt, siis Pro puhul saab Preferences menüü efektide sektsiooni all määrata eraldi, kas plokk on chained või advanced mode. Viimane tähendab siis seda, et ühe poole neli nuppu ja neli potekat kontrollivad ainult ühte efekti, näiteks Delay puhul on potekatele määratud filter, feedback, rate, nuppudele reset, freeze, spread. Lisaks veel kummalgi plokil on ülemine potekas alati dry/wet, mis määrab ära, palju efekti kuulda on. Allpool saab igat plokki määrata kanalitele eraldi, seega siis korraga saab mängida teoreetiliselt kuus efekti.

Enne, kui edasi minna, peaksin rääkima SHIFT-nupust, mis on otse efektiplokkide all. Nagu tavaarvutite puhulgi, käituvad kõik X1 nupud teistmoodi, kui SHIFTi all hoida – nende mõlemad funktsioonid on iga nupu juures kirjas. Seega näiteks kaks infinite potekat kohe seal kõrval, mis tavaolekus rullivad Traktori failinimekirja, vajutades laevad valitud loo vastavasse deck’i, SHIFTi all hoides on võimalik lugudes kiirkerimist teha – ilmselt üsna abiks neile, kel on väga kiire loost aimu saamisega. Allpool on veel kaks infinite potekat, mis tegelevad loop’imisega, ehk siis eriti mugavalt saab sama nupuga määrata loop’i periood ja vajutades seda [de]aktiveerida. Mul läksid küll vahepeal loop’i ja browse’i potekad sassi, nii et loop’imise asemel laadisin mängivasse decki uue loo :facepalm: ja topelt :facepalm: veel selle eest, et ei taibanud enne Preferences alt määrata, et ainult STOPitud lugu saaks vahetada. See konkreetne moment on ka mu illustreerivas miksis olemas.

Järgmine nupp on vast X1 kõge huvitavam nupp ja kannab nime HOTKEY. Temast allpool paikneb nö transportsektsioon – käsitsi loop’i, beatjumpi (löögihüppe?), cue ning ka play ja sync on otse kontrolleril esindatud. Kui aga HOTKEY’d vajutada, muutub kogu 16-nupuline transpordiosa kaheks 8-nupuliseks hotcueplokiks. Sisuliselt tähendab see seda, et “käigu pealt” saab cuepointe määrata ja nende vahet “pendeldada” ehk siis saab teha midagi beatjugglingulaadset. Neid saab määrata ühe vajutusega ja SHIFTi all hoides saab kohe ka kustutada. Ainuke probleem on see, et kui näiteks mingil põhjusel on vaja kähku emmale-kummale loole sync teha või käima lasta, siis vähemalt alguses võib olla kindel, et võib ära ununeda, et HOTKEY on peal ja siis võib juhtuda, et kas 4. cuepoint salvestatakse või mängitakse sealtmaalt. Transpordinupud vähemalt vilguvad looga sünkroonis 🙂

Nagu eelolevast kirjeldusest võib arvata, siis X1 ei ole see aparaat, kui on soovi omada all-in-one lahendust, et klaviatuuri/hiire külge enam üldse asja poleks. Tal ei ole kanalite helitugevust reguleerivaid nuppe, tal pole crossfaderit. Neid kõiki saab muidugi MIDI-mode’is määrata, aga milleks? Ta on mõeldud eelkõige neile kasutajatele, kel on väline pult või teine MIDIkontroller, mis seda asendab. Sisuliselt sama väidab ka veebruari 2010 Future Music’u review, kus küll on seda kasutajaskonda veelgi kärbitud – nimelt arvatakse, et see on parim neile, kes mängivad Traktor Skratchiga…

Viimase kavaluse avastasin paar tundi tagasi, kui oma esimese X1 abil tehtud miksi lõpetasin. Nimelt SHIFT+efektinupu abil saab Traktor Pro’s efekte “brausida” (LE’s hüppab selle efekti peale, mis tal tekstina all kirjas on). Sestap ka selles miksis efektid eriti palju ei muutu. Tunnistan, et läksin liiale ka Beatsliceriga (mis on minu vaieldamatu lemmikefekt Traktoris), nii et kohati võib arvata, et lihtsalt CD hakkas hüppama. Samuti oli kohati pisut problemaatiline ümber orienteeruda Nocturnile, kust sai crossfadetud ja tämbreid keeratud. Aga kindel on see, et suurem osa X1 omadustest on selles miksis ära demonstreeritud – täpselt selleks see miks mõeldud ongi. Olles juba ammu flirtinud mõttega üle minna digitaalseks, on X1 päris kindlasti üks minu tulevase setupi koostisosadest – veel parem, kui on kaks X1-te, millega juhtida juba nelja decki tegevust.

Mark Slavin – X1 Test Drive

 1. Untold – Just For You (Roska remix)
 2. Larry Tee feat Roxy Cottontail – Let’s Make Nasty (Afrojack remix)
 3. Cevin Fisher – The Freaks Come Out 2009 (Jesse Rose remix)
 4. L-Vis 1990 – Zahonda (Greena remix)
 5. Martyn – Mega Drive Generation
 6. Daft Punk – Technologic
 7. Few Nolder – Chika
 8. Zed Bias – Neighbourhood ’09 (Roska remix)
 9. Malente – I Like It (Riva Starr Snatch! mix)
 10. Jesse Rose – Well Now
 11. Nadastrom – Ghetto
 12. L-Vis 1990 – United Groove (MJ Cole remix)
 13. Lucas Keizer – Verrucktes Orchester
 14. Dr. Kucho! – New School Tribal
 15. Osborne – The Count
 16. Deetron feat. Justin Chapman – Let’s Get Over It (Llorca remix)
Advertisements

3 Responses to “Traktor Kontrol X1”


 1. 1 Sir Ehala
  February 24, 2010 at 14:17

  väärt värk, Mark….ma nüüd hellitan seda mõtet edasi, kuna endal scratch setup olemas 😛 Aitäh!

 2. 2 mark
  February 24, 2010 at 22:15

  tänan 🙂 parandasin ühe viperuse ära, nimelt panin miksi soundcloudis publicuks.

 3. 3 Lond
  February 25, 2010 at 16:15

  Mark, korralik miks!


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s


Well Played, Sir

Muusikablogi muusikasõpradelt muusikasõpradele. Kui sul on mõni omatehtud lugu, remiks või miksteip, mida tahaksid siin promoda, siis kirjuta meile: wellplayedblog@gmail.com

Statistika

 • 184,967 lööki
Advertisements

%d bloggers like this: